Rynek pierwotny, a może wtórny?

Zakup nieruchomości to spory wydatek. W wielu wypadkach wymaga on wydania wszystkich oszczędności, a nawet zaciągnięcia kredytu. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, który dom bądź mieszkanie będą najlepsze, warto zastanowić się nad możliwościami, jakie daje rynek pierwotny oraz wtórny.

Cechy rynku pierwotnego nieruchomości

Rynek pierwotny to przede wszystkim nowość, świeżość, a najczęściej także nowoczesność. Kupowane na nich nieruchomości sprzedawane są bezpośrednio przez dewelopera. Nikt ich wcześniej nie użytkował, na ogół można je także wykończyć zgodnie z własnym gustem oraz swoimi potrzebami. Rynek pierwotny oznacza wyższe ceny mieszkań czy domów, niemniej jednak w zamian inwestorzy otrzymują dostęp do nowoczesnej infrastruktury. Strzeżone osiedla, monitoring, bramy na autopilota, szerokie klatki schodowe oraz przestronne windy. O tym wszystkim na ogół mogą zapomnieć mieszkańcy starszych budynków. Co prawda centrum miasta to z reguły właśnie nieruchomości z drugiej ręki, ale na obrzeżach dużych metropolii także żyje się coraz częściej na wysokim poziomie.

Z dostępem do różnego rodzaju punktów usługowych, sklepów oraz życia kulturowego. Zatem nie trzeba mieszkać blisko centrum, aby korzystać z wszelkich udogodnień związanych z życiem w mieście. Na końcu warto też zauważyć, że rynek pierwotny, choć droższy i często przekładający się na czasochłonne codzienne dojazdy, wciąż pozostaje najchętniej wybierany przez polskich inwestorów. Zwłaszcza osoby prywatne preferują nowe mieszkania, ponieważ postrzegają je jako synonim luksusu oraz dowód życiowego powodzenia.

Na stronie skup-nieruchomosci24.pl dostępne są pożyczki pod zastaw dowolnej nieruchomości – zobacz!

Rynek wtórny to także okazja

Choć większość osób w miarę swoich możliwości szuka nowych nieruchomości, to jednak rynek wtórny także cieszy się sporym zainteresowaniem. Przede wszystkim wśród dwóch grup inwestorów. Pierwszą stanowią osoby zainteresowane mieszkaniem w centrum lub w pobliżu głównych dzielnic miasta. Tam deweloperzy rzadko kiedy otrzymują możliwość realizowania swoich inwestycji. Na przeszkodzie stoi bowiem gęstość zabudowań, wolne działki zdarzają się sporadycznie. Zatem chcąc mieszkać w centrum, trzeba zazwyczaj ograniczać się do oferty mieszkań z drugiej ręki. Drugą grupą inwestorów, którzy mogą być nimi zainteresowani, pozostają ludzie szukający oszczędności. Rynek wtórny zazwyczaj wiąże się bowiem z niższymi cenami za nieruchomości.

Pojawiają się tu oczywiście wyjątki, jak chociażby wspomniane nieruchomości w centralnych częściach dużych metropolii. Generalnie jednak kupując mieszkanie czy dom z drugiej ręki, płaci się mniej. Co prawda, nabyta w ten sposób nieruchomość często wymaga remontu. Niemniej jednak nowe mieszkania bądź domy także trzeba wykańczać. Ostatecznie inwestowanie w rynek wtórny może się zatem bardziej opłacać. Oczywiście wszystko zależy tu od indywidualnej sytuacji inwestora oraz stanu konkretnej nieruchomości. Zanim dokona się wyboru i zakupu, najlepiej sprawdzić różne oferty i porównać je ze sobą. To najlepsze zabezpieczenie inwestycji.

One Comment - Write a Comment

  1. Ciekawy artykuł, wiele osób właśnie nad tym się zastanawia 🙂 Pozdrawiam!

    Reply

Post Comment