Panele fotowoltaiczne. Zobacz, co powinieneś o nich wiedzieć

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że do powierzchni ziemi w ciągu zaledwie godziny dociera więcej energii ze Słońca niż cała ludzkość jest wstanie wykorzystać przez cały rok. Potencjał energetyki słonecznej potwierdza przede wszystkim systematycznie rosnąca liczba instalacji fotowoltaicznych, które wykorzystują promieniowanie słoneczne.

Co to jest fotowoltaika?

Po nazwą fotowoltaika należy rozumieć niezwykle prosty proces pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Panele fotowoltaiczne, czyli panele słoneczne są krzemowe płyty, które są coraz częściej zauważalne na dachach domów lub budynkach nowoczesnych firm. Fotowoltaika zawdzięcza regularnie rosnącą popularność połączeniu ekonomii z ekologią, gdyż jest to rozwiązanie, które gwarantuje zwrot części lub nawet całych kosztów za wykorzystanie energii elektrycznej bez wyrządzenia jakiejkolwiek krzywdy środowisku.

Alternatywa dla paliw kopalnych

Trzeba pamiętać, że energia słoneczna jest to energia odnawialna i jednocześnie stanowi jedną z najczystszych jej form. Kolejną zaletą produkcji prądu elektrycznego w panelach fotowoltaicznych jest brak towarzyszącego hałasu czy emisji gazów, które są szkodliwe dla środowiska. Dodatkowo fotowoltaika w żaden sposób nie uszczupli zasobów energii słonecznej.

Sprawdź ofertę mebli fotowoltaicznych na stronie http://4oze.pl – odnawialne źródła energii

Energia słoneczna jest przede wszystkim alternatywą dla paliw kopalnych, które mogą zostać bardzo wyczerpane ze względu na intensywną eksploatację. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fakt, że w trakcie spalania paliw konwencjonalnych, dochodzi do emisji szkodliwych substancji, a także gazów cieplarnianych i powstawania niepotrzebnych dla środowiska odpadów. Produkcja energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych jest nie tylko praktycznie bezobsługowa, ale również zapewnia bezpieczeństwo energetyczne oraz niezależność.

Gdzie można zastosować fotowoltaikę?

Warto zdawać sobie sprawę, że obecnie możliwość zastosowania konwersji fotowoltaicznej  jest bardzo zróżnicowana, kod niewielkich ogniw, które są używane w kalkulatorach lub ładowarkach do instalacji wykorzystywanych przy sygnalizacjach drogowych lub zewnętrznym oświetleniu czy zasilaniu satelit. Fotowoltaika jest także wykorzystywana w zestawach pokrywających częściowe albo całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również różnego rodzaj zakładach czy budynkach użyteczności publicznej.

Fotowoltaika w Polsce

Według ekspertów zastosowanie fotowoltaiki w Polsce będzie nieuzasadnione, ponieważ nasłonecznienia nie można w żaden sposób porównać do Woch czy Hiszpanii. Warto jednak zauważyć, że Niemcy, których klimat można porównać do polskiego, należą do państw przodujących w produkcji energii elektrycznej pochodzącej ze Słońca. Ponadto w 2014 roku na świecie moc instalacji fotowoltaicznych wynosiła 180 GW, jest to zatem wzrost o 40 GW w porównaniu do poprzedniego roku. Nie wszyscy również są świadomi, że moc instalacji fotowoltaicznych w Niemczech umożliwia na pokrycie 7% zapotrzebowania na energię elektryczną.

Post Comment