Nowe programy – czy faktycznie ich potrzebujemy?

Wszechobecne reklamy napadają każdego dnia nowościami. Codziennie jesteśmy wprost zasypywani lawinami informacji o innowacyjnych produktach – pożytecznych bądź też nie – innowacyjnych nurtach w modzie, rozmaitych „must have tego lata czy zimy”, innowacyjnych gadżetach elektronicznych. Możemy przebierać oraz kupować, co jedynie pragniemy, ciągle nowsze oraz lepsze, jakkolwiek czy aby z pewnością niezbędne? Postęp technologiczny oraz cywilizacyjny dostarczył wielkie zmiany.

Rzecz jasna dużo z nich to zmiany na poprawniejsze, bez postępu i wynalazków nie można by było choćby leczyć pewnych schorzeń lub kuracja byłaby trudniejsza – na przykład to naturalnie dzięki laparoskopowi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych stało się o niebo wygodniejsze oraz mniej wyczerpujące dla pacjentów. Lecz większość tego, co zaoferował nam postęp, to rzeczy totalnie zbyteczne, bo przecież komputer wyprodukowany wczoraj nie różni się aż tak niezwykle od tego, który zszedł z linii produkcyjnej dziś.

Czemu w następstwie tego producenci mówią coś innego? To proste – by więcej sprzedać oraz więcej zarobić! Kiedyś towary produkowano po to, aby zaspokoić potrzeby ludzi, dziś za pomocą reklamy wywiera się w ludziach potrzeby, których wcześniej nie odczuwali, żeby zagwarantować sobie rynek zbytu na bez ustanku innowacyjne artykuły, których bez reklamy z pewnością nikt by nawet nie zauważył.
Znane powiedzenie uczy, że poprawniejsze jest wrogiem słusznego, co świadczy, że jeżeli coś jest solidne, to nie należy próbować tego poprawiać, bo wolno to tylko popsuć. Ale czy na pewno? Jeżeli tak by było, to wszelki postęp techniczny nie miałby najmniejszego sensu a nauka prawa bytu. A niemniej jednak przedstawiciele nauki i zawodowcy z dziedziny technologii od wieków nie ustają w wymyślaniu coraz to innowacyjnych wynalazków. Czy są one niekorzystne? Oczywiście, że są niezbędne. To właśnie dzięki wynalazkom życie ludzkie staje się coraz prostsze i przyjemniejsze. Jakkolwiek gdyby nie bracia Lumiere – prekursorzy współczesnej kinematografii – dzisiaj nie zdołalibyśmy korzystać z seansów kinowych lub oglądać filmów w domu.

Post Comment