Jak dobrać oświetlenie do wymagań pomieszczenia?

Wybór oświetlenia do domu stanowi jedną z kluczowych ról w aranżacji wnętrz. Odpowiedni dobór lamp oraz żyrandoli wpływa bowiem nie tylko na jakość czasu spędzanego w danym pomieszczeniu, ale również na jego klimat oraz niepowtarzalny wygląd. Obecnie zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych znaleźć można szeroki wybór propozycji oświetlenia wpisującego się w aktualnie panujące trendy.

Poniżej przedstawione zostanę niektóre propozycje aranżacji oświetlenia odpowiadające wymaganiom poszczególnych wnętrz.

Przed zakupem oświetlenia

Przed podjęciem wyboru dotyczącego poszczególnych rodzajów lamp, czy żyrandoli należy zwrócić szczególną uwagę na potencjał i wymagania danego pomieszczenia.  Warto wziąć pod uwagę między innymi jego wielkość, przeznaczenie oraz rozmieszczenie mebli. Oświetlenie powinno być nie tylko funkcjonalne, ale również spójne z pozostałymi elementami wystroju wnętrz.

Plafon zewnętrzny E-klosz, kinkiety, lampy nocne i podłogowe – taki asortyment dostępny jest w sklepie internetowym

Jak rozplanować oświetlenie w salonie?

Wybierając odpowiednie oświetlenie do salonu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na funkcje, jakie niniejsze pomieszczenie spełnia. Jeśli salon nie stanowi jedynie części reprezentacyjnej naszego domu, w której podejmowani są goście, a jednocześnie jest on sypialnią oraz miejscem pracy, przy pomocy oświetlenia należy wydzielić jego charakterystyczne strefy. W części głównej, w której znajduje się kanapa oraz stolik kawowy, swoje miejsce powinien zająć reprezentacyjny żyrandol. W części sypialnej niniejszego pomieszczenia powinna znajdować się wygodna lampa stojące, dzięki której możliwe będzie kontrolowanie światła w pozycji leżącej. W miejscu pracy powinna natomiast stanąć oryginalna lampka biurkowa, która może stanowić innowacyjny element wystroju wnętrza. Wybierając poszczególne punkty świetlne do salonu należy jednak zwrócić szczególną uwagę na ich spójność. W ostatnich sezonach dużą popularnością cieszyły się geometryczne formy, stanowiące idealne wykończenie zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz.

Jak wybrać oświetlenie do kuchni?

W kuchni oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę. Jest ono niezastąpione podczas przygotowywania oraz spożywania posiłków. Dlatego też, w niniejszym pomieszczeniu powinny znaleźć się trzy główne punkty świetlne. Po pierwsze, oświetlenie główne (występujące najczęściej w formie oryginalnego żyrandola). Po drugie, oświetlenie boczne blatów, służące nam podczas przygotowywania licznych posiłków. Po trzecie, oświetlenie nad stołem jadalnym, zapewniające spożywanie posiłków w miłej i ciepłej atmosferze.

Jak rozplanować oświetlenie w sypialni?

Oświetlenie w sypialni powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Poszczególne punkty świetlne nie powinny wpływać na ograniczenie swobodnego poruszania się po niniejszym pomieszczeniu. Podobnie jak w kuchni, tak i oświetlenie w sypialni powinno składać się z trzech głównych punktów. Oświetlenia głównego (sufitowego), oświetlenia bocznego (w postaci przyłóżkowych lampek nocnych) oraz oświetlenia punktowego (znajdującego się nad toaletką, lub lustrem).

One Comment - Write a Comment

  1. Można powiedzieć, że stanowi kluczową rolę 🙂

    Reply

Post Comment